Ulike alternativer diskuteres, prognose for incisalfylling, form på tenner og form på papilla. Behandlingen er direkte oppbygging i kompositt ved å bruke Bioclear BT-matrise og Admira Fusion 5.
Fargeprøver tas med A2 og A3 og to opasiteter med emaljeflow.
A2 og lys emalje er valgt til restaureringene.
Tennene isoleres med Isodam Medium.
Mål av diastema er tatt for å beregne den optimale matrisekombinasjonen. I dette tilfellet var plassen begrenset, og jeg endte opp med å bruke en liten (rød) og en medium (gul).
Tennene er ikke preppet, men sandblåst med Aquacare 27my AlO-pulver ved 4 bar.
Kofferdammen holdes nede med et instrument mens området under kofferdammens nivå renses med sandblåser. Det rengjøres også med curette og pussestrips under kofferdammens nivå. Det er aldri en ulempe å ha rengjort grundig.
Adhesiven påføres på nytt og lufttørkes før varm flytende kompositt og plast presses inn i matrisen mot tannen, slik at materialet fyller og dekker hele tannens mesiale flate.
Tennene behandles i 20 sek med 37 % fosforsyre. Futura Bond U apliseres med quick stick i 20 sek, tørkes 5 sek og lysherdes 10 sek.
Bonding påføres på nytt, tørkes og oppvarmet flow appliseres før kompositten presses for å fylle matrisen og fylle tannen mesialt.
Sørg for å påføre trykket sakte for å unngå luftbobler. Neste matrise er plassert og alt er gjort på samme måte. Det ujevne området av incisalkanten er inkludert på 11.
Kompositt slipes med soflex-skiver. Kofferdam tas av. Okklusale kontakter justert samt anterior guidance.
Før siste bilde, høyglanspoleringen utføres med 3-trinns poleringssett og diamantpasta i det siste trinnet, og sørg for å polere fra kompositten mot tannen for å skape en jevn overgang fra restaurering til tannen.
Endelig resultat evalueres.
Aproksimalt er sjekket med tanntråd. Den naturlige emaljen er dehydrert og fargetilpasningen vil bli bedre de neste dagene. Pasienten er fornøyd og kommer tilbake om et par uker for siste justeringer.
Når jeg ser på bildene, tror jeg at de mesiale incisale embrasures trenger mer forming ved tilbakekalling. Spent på å se hvordan papillen vil vokse på grunn av endringen i mesial emergensprofil av tennene.
Av Malte Heinrich, Tannlege hos Aarhus Tandcenter i samarbeid med Voco